Przejdź do zawartości
Czy używanie zmywarki do naczyń pozwala zaoszczędzić pieniadze ikona

Czy używanie zmywarki do naczyń pozwala zaoszczędzić pieniadze?

Obalamy mity na temat kosztów użytkowania zmywarki.

Przy tak wielu urządzeniach w gospodarstwie domowym często łatwo jest przeoczyć te, z których korzystamy na co dzień — np. zmywarkę. Zmywanie należy do codziennych obowiązków domowych, z których większość z nas z chęcią by zrezygnowała. Zmywarka nie tylko może zdecydowanie przyspieszyć mycie naszych naczyń, ale również pozwala nam na mniejsze zużycie wody oraz energii (w modelach energooszczędnych). Mniejsze zużycie wody i prądu, oznaczają mniejsze rachunki. Zobacz ile możesz oszczędzić zamieniając zmywanie ręczne, na mycie w zmywarce.

Ile kosztuje używanie zmywarki do naczyń?

Głównym kosztem użytkowania zmywarki jest oczywiście zużycie energii elektrycznej i ciepłej wody (nie licząc kosztów zakupu zmywarki, a co za tym idzie detergentu). Zmywarka może pomieścić więcej naczyń niż przeciętny zlew kuchenny, dlatego jest mniej prawdopodobne, że będziesz uruchamiać urządzenie tak często, jak w przypadku zmywania ręcznego. Ponadto nowoczesne zmywarki zawierają wewnętrzne podgrzewacze wody, które nagrzewają się dużo bardziej efektywnie niż ogólny podgrzewacz wody w gospodarstwie domowym. 

Ustawiając uruchomienie zmywarki w nocy warto rozważyć również ustawienie dłuższego cyklu zmywania. Większość współczesnych zmywarek ma ustawienia ekologiczne, które mogą oszczędzić do 20% zużycia energii poprzez użycie mniejszej mocy do podgrzania wody i działania w wolniejszym cyklu. 

Co jest tańsze w eksploatacji — zmywarka czy mycie ręczne?

Wspomnieliśmy już zarówno o zaletach, jak i wstępnych kosztach zmywarek, a teraz zobaczymy jak można porównać to do zmywania ręcznego. Oprócz wody i energii do jej podgrzania, do uzyskania odpowiedniej czystości w zmywaniu ręcznym potrzebne są gumowe rękawice, płyn do naczyń i gąbki.  

Typowa nowoczesna zmywarka może zużywać od 13 do 30 litrów wody na jeden załadunek, natomiast podczas zmywania ręcznego zużycie wody może być znacznie większe. Korzystanie ze zmywarki do naczyń może ograniczyć ilość zużywanej wody, a także energii potrzebnej do jej podgrzania, co w dłuższej perspektywie może przynieść oszczędności.  

Dodatkowo wielką zaletą używania detergentów Finish w zmywarce jest to, że nie ma potrzeby marnowania wody na wstępne płukanie naczyń. Całkowicie rezygnując z płukania wstępnego możesz zaoszczędzić wodę, energię i pieniądze. Zamiast tego zeskrob nadmiar jedzenia przed załadowaniem urządzenia, używaj detergentów Finish i pozwól, aby urządzenie wykonało za Ciebie całą ciężką pracę.  

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas mycia naczyń w zmywarce?

Istnieje kilka czynników, które decydują o tym, ile kosztuje cykl pracy zmywarki. Zależy to od modelu posiadanej zmywarki, dostawcy energii, z którym współpracujesz, a nawet od sposobu układania naczyń. Jeśli więc zastanawiasz się, co jest tańsze — korzystanie ze zmywarki czy mycie ręczne — odpowiedź brzmi: bardziej opłacalne jest korzystanie ze zmywarki, jeśli tylko zastosujesz kilka podstawowych zasad.  

  1. Poczekaj do pełnego załadowania. W ten sposób zmniejszysz liczbę cykli, które zmywarka wykona w ciągu miesiąca. Proste! 
  2. Nie przepełniaj zmywarki. Jeśli masz dużą rodzinę, prawdopodobnie uda Ci się wykonać pierwszy krok, ale możesz mieć problem z tym drugim! Przepełniając zmywarkę, nie tylko ryzykujesz gorszą jakość zmywania, ale także możesz poważnie uszkodzić urządzenie. Upewnij się, że zmywarka jest prawidłowo załadowana, a wewnątrz jest wystarczająco dużo miejsca, aby cykl mógł przebiegać efektywnie.      
  3. Zawsze czyść i konserwuj zmywarkę. Nic tak nie „wysysa pieniędzy” jak wezwanie lokalnego mechanika specjalizującego się w zmywarkach! Zawsze używaj wysokiej jakości detergentu, takiego jak Finish Quantum Ultimate, dbaj o czystość wnętrza zmywarki i usuwaj resztki żywności, aby uniknąć osadzania się kamienia i zatykania, co może spowodować kosztowne problemy w przyszłości.  
  4. Rozważ wymianę zmywarki na bardziej energooszczędny model. Obecnie nowoczesne zmywarki są o wiele bardziej energooszczędne niż ich dawne odpowiedniki. Wydaj trochę więcej pieniędzy na urządzenie wysokiej jakości, a z czasem oszczędności mogą być ogromne.