Przejdź do zawartości
Programy i cykle mycia w zmywarce ikona

Programy I cykle zmywarki — jakich warto używać?

Naczynia załadowane do zmywarki, detergent włożony na miejsce, pokrywa zamknięta... Przy każdym zmywaniu w zmywarce nadchodzi moment wyboru programu do zmywania — decyzja, który przycisk wcisnąć, albo na jaki cykl nastawić pokrętło ma wpływ nie tylko na czystość naczyń, ale również na wysokość rachunków za prąd i wodę. Domyślny program do mycia może wcale nie być tym najlepszym, a korzystanie cały czas z tych samych ustawień może w skali roku wiązać się ze stosunkowo sporymi kosztami. Warto więc używać programów i cyklów zmywarki, które nie tylko zadbają o czystość naczyń, ale również o stan portfela i ekologię gospodarstwa domowego.

W zmywarkach — w odróżnieniu od na przykład pralek — nie można sobie wybrać dowolnej temperatury mycia. Użytkownicy zmywarek muszą wybrać jeden z oferowanych przez ich urządzenie programów. Czym zmywarka jest nowsza, tym programów, cykli i możliwości wyboru więcej. W nowoczesnych urządzeniach może to być nawet kilkanaście trybów — od suszenia, poprzez płukanie, mycie automatyczne do odkażania i tryb cichy... Wybranie najlepszego bywa niełatwym zadaniem. Część programów ma swoje wąskie specjalistyczne zadania, inne są oszczędne, ale myją dłużej, a jeszcze inne — myją szybko, ale zużywają więcej prądu i wody.

TRYB ECO w zmywarce

ECO lub EKO to zdecydowanie tryb mycia w zmywarce, z którym każdy użytkownik powinien się zaprzyjaźnić. Połączenie ekonomii z ekologią sprawia, że ECO to najoszczędniejszy dla portfela i środowiska naturalnego sposób i tryb pracy zmywarki. Urządzenie obniża temperaturę zmywania i płukania, a więc zużywa mniej prądu do podgrzania wody. Dodatkowo ograniczone jest też zużycie wody podczas całego cyklu mycia — przeważnie zmywarka w trybie ECO zużywa dwa razy mniej wody niż w trybie intensywnym.

Mimo niższej temperatury i mniejszego zużycia wody, tryb EKO nie zmniejsza skuteczności mycia. Ekologiczny tryb działa tak samo dobrze, jak każde inne ustawienie. Wystarczy pamiętać o odpowiednim ułożeniu naczyń, zeskrobaniu resztek jedzenia i dobrym detergencie. Niektórzy specjaliści uważają wręcz, że mycie w trybie ECO potrafi lepiej myć naczynia niż w trybie zwykłym, bo środek czystości ma więcej czasu, aby rozmoczyć zanieczyszczenia.

Ile trwa tryb ECO w zmywarce?

Tryb ECO w zmywarce jest oszczędny, ale pociąga za sobą znacznie wydłużony czas mycia. W niektórych urządzeniach pełen cykl mycia ECO może przekroczyć nawet trzy godziny. W większości przypadków jest krócej, ale zawsze znacznie dłużej niż w trybie standardowym. Woda o niższej temperaturze musi po prostu myć naczynia dłużej, aby zrobić to skutecznie. Zawsze jednak, gdy czas na to pozwala, warto sięgnąć po tryb ECO — to oszczędność finansowa i ekologiczne działania na co dzień.

Tryb ekspresowy w zmywarce

Wszystkie nowoczesne zmywarki posiadają tryb szybki, który może nazywać się też trybem ekspresowym, trybem turbo itp. Cały cykl mycia w zmywarce ustawionej na tryb szybki trwa około 20-25 minut, a temperatura wody przeważnie nie przekracza 50°C. Programy ekspresowe bardzo często pomijają cykl mycia wstępnego i przechodzą od razu do mycia zasadniczego. Z tych właśnie względów — pojedynczego cyklu mycia i stosunkowo niskiej temperatury — tryb szybki nadaje się tylko do naczyń lekko zabrudzonych, którym wystarczy szybkie czyszczenie. To idealny tryb na przykład na przyjęcia, gdy trzeba szybko przemyć kieliszki i szklanki. Z pewnością jednak nie nadaje się do mycia solidnie pobrudzonych naczyń po gotowaniu obiadu.

Tryb automatyczny w zmywarce

Producenci zmywarek coraz częściej oferują użytkownikom tryb automatyczny. Po jego włączeniu specjalne czujniki sprawdzają ilość brudu w odprowadzanej wodzie i automatycznie dostosowują temperaturę wody i długość mycia. Rozwiązanie sprawdza się znakomicie w wielu przypadkach, ale nie zawsze. Zdarza się, szczególnie z bardzo brudnymi naczyniami, że po zakończonym cyklu automatycznym wymagają one ciągle doczyszczenia. Nieraz lepiej i oszczędniej jest wybrać samodzielnie wyższe ustawienia temperatury, niż powierzać tę kwestię do decyzji automatu, a później powtarzać cykl mycia. Najlepiej zdać się na własne doświadczenie — wszyscy, którzy używają automatycznego trybu mycia, szybko potrafią określić, czy dana partia naczyń wymaga ręcznego podniesienie temperatury, czy wystarczą ustawienia automatyczne.

Tryb cichy w zmywarce

Powszechnie spotykany w zmywarkach klasy premium „tryb cichy” lub cykl cichy ma na celu zmniejszenie hałasu wytwarzanego podczas pracy urządzenia. Idealnie nadaje się do domów na planie otwartym (lub w przypadku śpiących dzieci!).

Program do mycia zmywarki

Bez względu na to, w jakim trybie najczęściej pracuje zmywarka, raz na trzy miesiące powinna być wyczyszczona od środka. Zmywarki, które nie są regularnie czyszczone, pozostawiają resztki jedzenia na naczyniach i w filtrze, zatykają się, brzydko pachną i zaczynają rdzewieć od środka. Rośne też ryzyko niedomytych naczyń oraz poważnej awarii urządzenia. Na szczęście czyszczenie zmywarki jest proste i stosunkowo szybkie. Aby skutecznie umyć zmywarkę, potrzebny jest dobry środek do czyszczenia zmywarki. Płyn do czyszczenia zmywarki Finish usuwa brud i kamień nawet z najbardziej ukrytych zakamarków każdej zmywarki. Płyn do czyszczenia zmywarki Finish usunie również zabrudzenia rur, filtrów oraz ramion spryskiwaczy.

Tryb delikatny w zmywarce

Tryb delikatny mycia to tryb specjalnie zaprojektowany dla najdelikatniejszych przedmiotów, takich jak porcelana, kryształ, czy delikatne kieliszki. Są one myte w niskiej, zwykle nie wyższejniż 40°C temperaturze. Zmywanie delikatne to nie tryb ekspresowy — zmywarka ustawiona w trybie delikatnym wykonuje pełen cykl mycia i nabłyszczania, a cały cykl może trwać dość długo. Ze względu na niską temperaturę mycia, program delikatny poradzi sobie jedynie z lżejszymi zabrudzeniami.

Jaki tryb w zmywarce jest najoszczędniejszy

Najbardziej oszczędnym programem do mycia w zmywarce jest program ECO. Niższatemperatura i mniejsze zużycie wody przekładają się na konkretne oszczędności, a jednocześnie jakość mycia pozostaje bez zmian. Trzeba jednak pamiętać, aby nie uruchamiać trybu ECO jeślizależy nam na szybkim umyciu naczyń. Mycie w trybie ECO możetrwać nawet trzy godziny.